עם פרויקטי שיפוץ נרחבים שעירייה מתכננת, המיקום המרכזי ואלפי סטודנטים, נראה כי רובע 7 בבודפשט רק ימשיך לבסס את מעמדו כאזור הסוהו של בודפשט

השקעות נדל"ן בחו"ל הן דבר לא פשוט, יש לא מעט משתנים שעל המשקיע לקחת בחשבון . אחד הדברים היותר חשובים, אם לא החשוב ביותר הוא מיקום הנכס. מעבר לעובדה כי מיקומו ייקבע את גובה שכר הדירה החודשי ואת הביקוש להשכרתו, למיקום יש כמובן השפעה גדולה גם על שווי הנכס. לכן, השקעה בדירה ברובע 7 בבודפשט, תהיי השקעה נכונה מהבחינה הזאת.

מידע כללי על רובע 7
רובע 7 הוא חלק מאזור הנקרא פשט (Pest). זהו האזור המישורי של בודפשט ונמצא מזרחית לנהר הדנובה. נכון להיום, זהו הרובע המאוכלס ביותר בעיר, עם 29,681 איש לקמ"ר. רובע זה מכיל אינספור גלריות, בתי קפה, ברים ומקומות בילוי, לצד סופרמרקטים, פארקים ואתרים מפורסמים. חלק זה של העיר מאוד פופולרי בקרב סטודנטים, הודות למוסדות ידועים להשכלה גבוהה באזור, וסטודנטים מכל העולם מגיעים אליו, בעיקר ללימודי רפואה או פסיכולוגיה. כמו כן, אנשי עסקים רבים בוחרים להתגורר באזור זה בזכות האווירה הקוסמופוליטית, שפע האטרקציות והמיקום המנצח.

רובע 7 ואזור הרינג

דברים שאפשר לראות ולעשות ברובע 7​

  • אתרים היסטוריים ותרבותיים – הרובע היהודי הישן נמצא בתוך רובע 7, ולכן אתרים היסטוריים רבים נמצאים באזור זה. בית הכנסת הגדול של בודפשט, שהוא הגדול ביותר באירופה ומבין הגדולים בעולם, נמצא ברובע זה. בית הכנסת הוא אחת האטרקציות התיירותיות הבולטות בבודפשט ומהווה חלק מקומפלקס שבו נמצאים מוזיאון לתולדות יהודי העיר, בית קברות יהודי, ואתר הנצחה ל-564,500 יהודי הונגריה שנספו בשואה. גם בית האופרה של בודפשט, אחד המבנים ההיסטוריים המרכזיים והמרשימים ביותר בעיר, ממוקם במרכזה של הבירה. הוא נמצא על התפר בין הרובעים 7 ו-6, בשדרות אנדראשי (“Andrássy út”)  ולמרות שבתי אופרה רבים נבנו מאז בנייתו, בית האופרה ההונגרי עדיין נחשב בין הטובים ביותר בתנאי האקוסטיקה.

  • הפאבים בחורבות – סצנת חיי הלילה בבודפשט היא אחת התוססות והצבעוניות ביותר באירופה, במיוחד בזכות ה-“Ruin Pubs”, פאבים שהוקמו על חורבות מבנים ישנים וחצרות הרוסות. בגלל מזג האוויר האירופאי, הבניינים בבודפשט בנויים סביב חצרות פנימיות, ויזמים יצירתיים ראו את הפוטנציאל בבניינים זנוחים ורעועים בעלי חצרות שכאלה. המחיצות בין הדירות פורקו, החצרות הפכו לברים, וכך הפך בניין שלם למועדון לילה, כאשר בכל דירה יש מוזיקה ואווירה שונה. כיום פעילים בבודפשט למעלה מ-120 "פאבי חורבות", הנהנים מפופולריות אדירה ומושכים קהל של אלפי צעירים מדי לילה.

  • לקבל השכלה – העיר פופולרית ביותר עבור הסטודנטים והיא המרכז התרבותי והאקדמי של המדינה. בעיר בודפשט פועלות למעלה מ-15 אוניברסיטאות ממשלתיות, ביניהן אוניברסיטת סמלוויס ללימודי רפואה, רפואת שיניים, רוקחות, סיעוד ופיזיותרפיה. לא מעט מהאוניברסיטאות ממוקמות ברובע 7 – אוניברסיטת ללימודי ווטרינריה, האוניברסיטה ללימודי אומנויות ועוד.

העירייה משפצת

בשנה 2005 עירית בודפשט החליטה לשפץ את מדרחוב גוז'דו (Gozsdu Udvar) בעלות של 8 מיליארד פורינט כחלק מתוכנית השיקום העירונית. מדרחוב גוז'דו הוא חלק מהרובע היהודי, הנמצא כיום ברובע 7, והוא בעל היסטוריה מרתקת. המדרחוב כולל 11 בניינים וביניהם חצרות. כיום לאחר השיפוץ, שנגמר בשנת 2009, בקומות התחתונות של הבניינים יש שפע של בתי קפה, ברים וחנויות, ובקומות הגבוהות דירות חדשות ויוקרתיות. האזור שוקק בצעירים ונחשב לאחד ממקומות הבילוי המועדפים בעיר, המשלב בין היסטוריה לעכשוויות.

גם רחוב דוב (Dov), רחוב קירלי (Király) ורחובות נוספים ברובע 7, אשר נמצאים סמוך למדרחוב, שופצו. הרחובות רוצפו מחדש, נבנו מסלולים לרוכבי אופניים ובניינים רבים עברו שיפוץ חיצוני ופנימי. בעקבות השיפוצים שנעשו ברובע 7, הדירות ברובע נהנות מעליית המחיר התלולה ביותר בעיר, ביחד עם רובע 6 הצמוד לו.

מדרחוב גוז'דו

עליית מחירים ברובע 7 בשנים האחרונות וצפי לעתיד

בחמש השנים האחרונות, המחיר הממוצע למ"ר בדירה עלה מ-245 אלף פורינט ל-657 אלף פורינט, עלייה של כ-258 אחוז. למרות העלייה במחירי הדירות בעיר, מחירים אלו עדיין נמוכים בלפחות 50 אחוז מהמחירים בשאר הבירות האירופאיות. אפילו מחירי הדירות בפראג, גבוהים ב-20 אחוז ממחירי הדירות בבודפשט.

עפ"י סקר שנערך ע"י מכון המחקר הכלכלי GKI, הדרישה לדירות ומחירי הדירות בבודפשט צפויים להמשיך לעלות. GKI היא מובילה בשוק הניתוח והצפי של הכלכלה ההונגרית, והיא אחת החברות המובילות בתחום המחקר הכלכלי במרכז אירופה. הדו"ח שפורסם ביולי 2018, מבוסס על סקר שכלל 110 חברות נדל"ן ו-1,222 חברות בנייה בהונגריה. העלייה הצפויה במחירי הדירות הגיעה לשיא ברבעון הנוכחי, ומשתתפי הסקר צופים עלייה של 6 אחוזים במחירי הדירות בשנה הקרובה.

עליית מחירי הדירות לפי רבעים בין השנים 2
מגמה עליית המחיר למר בדירה ממוצעת ברובע
צפי עליית המחירים בבודפשט בשנה הקרובה.pn