פרויקט Liget Budapest עומד להפוך את הפארק העירוני ורושליגט לאחד מפארקי הפנאי ומתחמי המוזיאונים הגדולים באירופה

פארק וָרוֹשלִיגֶט (Varosliget City Park) הוא הפארק העירוני הגדול של העיר בודפשט ומהווה מוקד משיכה למקומיים ותיירים רבים. פרויקט בשם " Liget Budapest" בעלות של 740 מיליון דולר עומד להפוך את הפארק הפופולרי לפופולרי אף יותר, בזכות הקמת מוזיאונים חדשים, שיפוץ מבנים ישנים והגדלת השטח הירוק בבירה ההונגרית.
עד כה, הפארק זכה לביקור של אלפי תיירים ומקומיים, המנצלים את המרחבים והאתרים הנמצאים בפארק כולו. עם זאת, חלקים גדולים מהפארק לא מנוצלים ואף יוצרים תחושה לא נעימה בגלל מבנים ישנים, שרידים לתקופה הקומוניסטית, ומבנים שנהרסו במלחמת העולם השנייה. כעת הפרויקט, שהחל בשנת 2014 ועתיד להסתיים בשנת 2020, נבחר באירוע הנדל"ן החשוב ביותר בעולם, MIPIM, כפרויקט הטוב ביותר באירופה לפיתוח שטחים עירוניים.
 

 

שיפוץ הפארק העירוני ורושליגט.jpg

כחלק מהפרויקט יבנו ויתחדשו מבנים רבים:

  • בית המוזיקה ההונגרי – מבנה מודרני שהצליח כבר להשפיע על בתי אופנה שהציגו קולקציות בשבוע האופנה בפריז בהשראת מבנה זה. אף על פי שהוא מסווג כמוזיאון, המבנה החדש לא יראה כמוזיאון אופייני: הקומה הראשונה במוזיאון תשמש לחוויות אינטראקטיביות, בקומה השנייה יהיה אולם קונצרטים, ובקומה השלישית יהיה מרכז חינוך למוזיקה. 

  • גן החיות של בדופשט – גן החיות המפורסם של בודפשט יעבור שיפוץ וכולל גם הקמתו של קטע גן חדש בשם פארק "פאנון".

  • טירת ויידהוניאד (Vajdahunyad) – טירה ש נמצאת על אי קטן במרכז אגם. הטירה היפהפייה היא מוזיאון אדריכלי פתוח, שבה נאספו מבנים שונים, הלקוחים מאזורים שונים ומייצגים תקופות וסגנונות שונים שאופייניים למבנים בהונגריה. בחצר הטירה ומסביבה מצוי גן פסלים, עם פסליהם של גדולי עולם וגדולי הונגריה. כעת, המבנה ישופץ ואף יגדילו את שטח האגם המלאכותי סביבו, כך שניתן יהיה לשוט מסביב לטירה.

  • הגלריה הלאומית החדשה – גלריה הלאומית החדשה תציג אוסף יצירות אומנות מודרניות הונגריות ואירופאיות. בנוסף המוזיאון ישמש גם כמרכז מחקר.

  • חידוש המוזיאון ההונגרי למדע, טכנולוגיה ותחבורה – אחד המוזיאונים הפופולריים ביותר של בודפשט, שנסגר בשנה שעברה לשיפוץ, והוא ישוחזר על פי העיצובים האדריכליים המקוריים. בנוסף לזאת, המוזיאון יורחב ואף יציע אטרקציה חדשה: נוף פנורמי שמשקיף על הפארק כולו.

  • תכניות גינון נרחבות – אחת הסיבות שפארק ורושליגט האהוב במיוחד היא העובדה שהוא רחב מימדים ובעל שטחים ירוקים רבים שמהווים מפלט מהעיר. לכן, כחלק מהפרויקט יתווספו שטחים ירוקים נוספים לפארק, גן ורדים רחב ממדים עתיד להישתל בפארק, ומסלולי ריצה ואופניים נוספים עומדים להבנות בו.

השפעה פרויקט שיקום הפארק על שוק הדירות

הפארק נמצא מחוץ לאזור הרינג, ברובע 14, וגובל ברובע 7 בקצהו המזרחי. בשנים האחרונות אנו רואים עליה של מחירי הדירות גם באזורים הנמצאים מחוץ לרינג. ברובע 14, בו נמצא הפארק, לדוגמא, חלה עלייה של 190% במחירי הדירות בחמש השנים האחרונות. אמנם עלייה זו מתונה יותר מהעלייה במחירי הדירות באזורים שבתוך הרינג, אך כעת בזכות פרויקט השיפוץ גדול ניתן לצפות לעלייה נוספת בכל האזורים סביב הפארק. עפ"י בדיקות סטטיסטיות שנעשו, נכס שנמצא בקרבת פארק מגדיל את ערכו בכ-20%. כמו כן, בניית המוזיאונים החדשים, מוקדי בילוי, ומעבדות מחקר, יגדיל את מספר האנשים אשר יבלו ויעבדו בפארק באופן יומיומי ולכן הביקוש לגור סביב הפארק יגדל בהתאם.

 

רובע 7 והפארק העירוני ורושליגט.png